معرفی برخی امکانات خانه های هوشمند

سیستم‌های خانه‌های هوشمند کنترل بخش‌های مهم ساختمان، نور، حرارت، پرده‌ها، در و… از هر نقطه در خانه را طبق خواست خود شما فراهم می‌کنند. گسترش سیستم و تغییرات در کارکرد هر یک از این‌ها نیز در هر لحظه، بدون نیاز به تغییر در نصب فیزیکی امکان‌پذیر است. در انواع خانه هوشمند بسیاری از امکانات وجود دارد که در ادامه‌ی مقاله به آن‌ها اشاره و شما را با هوشمندسازی منازل آشنا خواهیم کرد.

امکانات خانه های هوشمند
امکانات خانه های هوشمند
خانه‌های هوشمند ؛ کنترل نور (روشن و خاموش کردن از راه دور)

روشنایی و نورپردازی یکی از مهم‌ترین اجزای خانه است. بعنوان مثال مردم بیشتر وقت خود در هنگام شب را در خانه صرف می‌کنند و می‌توانند هنگامی که هوا تاریک می‌شود وضعیت نور را برای یک ساعت خاص نیز تنظیم کنند. بنابراین، روشنایی مناسب با حال و هوا و وضعیت، یک جزو مهم از رضایت در خانه‌ی ماست. با کنترل نور هوشمند می‌توانید صحنه‌های نوری زیبا را افزایش داده و به سرعت یک فضای بی‌بدیل در خانه هوشمند خود ایجاد کنید.

سنسور شدت نور لامپ‌ها را تنها زمانی که شدت نور در یک اتاق خاص کم است، تغییر می‌دهند. اگر لامپ‌هایی در باغ خانه هوشمند شما نصب شده است می‌توانید صحنه‌های نور مختلف برای مناسبت‌های مختلف را ایجاد کنید و از آن لذت ببرید. پیاده‌سازی کنترل از راه دور رادیویی این لامپ‌ها ارزشمند است و فرد می‌تواند این کنترل از راه دور را بدون نیاز به رفتن خانه در هر زمان، با خود حمل کند. کنترل نور خارج از ساختمان از طریق کنسول‌ها، آشکارسازهای حرکت و کنترل از راه دور رادیویی انجام می‌شود.

خانه هوشمند
خانه هوشمند
خانه‌های هوشمند ؛ ایجاد صحنه‌های نوری و قابلیت تغییر آن‌ها

در اتاق‌های بزرگ ترتیب دادن و ایجاد چند منظره و صحنه‌ی نوریِ زیبا مهم است. شما به یک نوع روشنایی خاص برای یک شام رمانتیک نیاز دارید و این نوع روشنایی و نور هنگام داشتن تعداد زیادی مهمان و هنگام خواندن یا تماشای تلویزیون، جشن و… متفاوت است. صحنه نور از چندین لامپ که به طور همزمان فعال می‌شوند تشکیل شده و هر یک سطح انرژی خاص خود را دارند. با لمس یک دکمه شما می‌توانید جو را تغییر دهید یعنی فضای خانه هوشمند را از حالت معمولی به عاشقانه تبدیل کنید. در یک لحظه لامپ خاصی روشن شده در حالی که بقیه خاموش می‌شوند و همه‌ی این کارها تنها با فشار یک دکمه انجام می‌شود. صحنه همچنین ممکن است کنترل پرده‌های پنجره، کنترل گرما و لوازم خانگی دیگر را پوشش دهد که  این امکان را فراهم می‌آورد که حال و هوای یک اتاق با سرعت بیشتری تغییر کند.

خانه‌های هوشمند ؛ کنترل دما، تهویه و رطوبت هوا

به لطف استفاده از سیستم‌های هوشمندسازی منازل می‌توان از نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایشی و سرمایشی استفاده‌ای بهینه کرد که به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک زیادی می‌کند. مصرف انرژی در حداقل سطح مورد نیاز حداکثر راحتی را فراهم می‌کند. کنترل هوشمند این امکان را فراهم آورده است که هر اتاق، دمای خاص خود را فارغ از شرایط جوی خارجی داشته باشند. تنظیم دمای اتاق‌های مختلف موجب افزایش راحتی شده و به سلامت خانواده کمک می‌کند. وقتی که همه‌ ساختمان را ترک کنند دمای کل خانه هوشمند چند درجه کاهش می‌یابد. کاهش خودکار دما هنگام شب و در اتاق‌های خالی نیز به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌کند. تهویه‌ی هوا تنها زمانی که کسی در خانه است روشن می‌شود تا میزان اتلاف گرما و سرمای هوا کنترل گردد. گرمای هوا به وسیله‌ی شومینه در سراسر خانه از طریق کانال‌ها توزیع شده است.

کنترل هوشمند
کنترل هوشمند
خانه‌های هوشمند ؛ کنترل پرده، کرکره پنجره، کرکره‌های امنیتی و ریل‌های پرده برقی

سیستم خانه هوشمند امکان استفاده بسیار کارامد و مفید از پرده‌ی کرکره، کنترل از راه دور پنجره و در را فراهم نموده است که به افزایش امنیت منجر می‌شود. کنترل مرکزی و همچنین کنترل از هر نقطه در خانه و ثبت خودکار حوادث، آسایش و امنیت بی‌بدیل را تأمین می‌کند. پس از اینکه خانواده، منزل هوشند خود را ترک می‌کنند، پرده‌های خارجی بسته می‌شوند، درجه حرارت کاهش می‌یابد و تهویه هوا به حداقل قدرت تغییر می‌کند. از طریق یک سیگنال هشدار به فرد اعلام می‌شود که پنجره یا پرده ضدسرقت و امنیتی هنوز باز است.

 

خانه‌های هوشمند ؛ کنترل از راه دور منزل هوشمند

در برخی سیستم‌های هوشمندسازی خانه از راه دور و با تلفن همراه نیز می‌توانید وقتی که خانه خالیست و در خانه نیستید آن‌ را کنترل کنید. با سیستم هوشمند منزل، می‌توانید هنگام نزدیک شدن به خانه ارتباط برقرار کنید تا تلویزیون یا فر یا هر لوازم خانگی دیگری که می‌خواهید از آن استفاده کنید را روشن کنید.

همچنین هنگامی که یک وسیله به در ورودی خانه نزدیک می‌شود سیستم می‌تواند به شما هشدار دهد. این کار تنها زمانی امکان‌پذیر است که از انواع خاصی از فناوری‌های خانه هوشمند استفاده شده باشد. این نوع قابلیت با استفاده از هدست بلوتوث بسیار خوب کار می‌کند چون سیستم ورود مهمان یا یک فرد را به صاحبخانه اعلام می‌کند. همچنین با استانداردهای بی‌سیم دوربردتر مثل GSM، ارتباطات موبایلی خیلی خوب کار می‌کند چون صاحبخانه می‌تواند هنگامی که کسی به خانه وارد می‌شود پیام کوتاه دریافت کند که برای مواقعی که دور از خانه هستید بسیار مفید است.

مواردی که در بالا ذکر شد از جمله مهمترین امکانات خانه‌های هوشمند است که پیشرفت فناوری شاهد آن هستیم که هر روز بر تعداد امکانات این گونه خانه‌ها افزوده می‌شود و امنیت، آرامش و راحتی بیشتری برای اعضای خانواده فراهم می‌کنند.

فهرست